Site icon Gyermekkel vagyok

Családrajz elemzés gyerekeknél

Családrajz elemzés gyerekeknél

Családrajz elemzés gyerekeknél

 

Gyermekrajz elemzés cikkünket a családrajz elemzésével folytatjuk. Mint korábban is írtuk nem elég egyetlen rajz alapján messzemenő következtetéseket levonni gyermekünk alkotásából. Legalább 10 rajz kell ahhoz, hogy valamilyen bepillantást nyerjük a gyermek lelkivilágába, gondolatmenetébe a családrajzok elemzése során.

Könnyű dolgunk lesz a családrajz elemzésénél, hiszen a gyerekek legtöbbször családjukat rajzolják le, így gyűjthetjük bőven az elemezni kívánt családrajzokat. A családrajzzal a gyermek az otthon látott, tapasztalt családi viszonyokat, érzelmeket jeleníti meg.

 

Családtagok elhelyezése a lapon

 

A családrajz elemzésénél azt nézzük meg első körben, hogy hol helyezkedik el a lerajzolt család. A teljes rajzlapot nézve, ha a család a lap közepén helyezkedik el, akkor mind a két szülővel jó a gyermek kapcsolata. Ha a család a jobb oldalra került a lapon, akkor az apa felé irányuló érzelmek a dominánsabbak, ha bal oldalra, akkor az anya irányába tolódnak el a gyermek érzelmei.

Ha a rajzon a család tagjai nem egymás mellé, hanem elszórtan kerültek lerajzolásra, akkor azt kell megnézni, hogy a gyerek ki mellé került a képre illetve ki hol helyezkedik el. A gyerek mellett legközelebb álló személy áll hozzá érzelmileg legközelebb, a távolabb rajzoltat pedig érzelmileg is messzebb gondolja magától. Aki a képen alul helyezkedik el az kevésbé domináns, aki a képen legfelül, az a legdominánsabb a családban.

Méretarányok, végtagok ábrázolása

 

Így van ez a méretarányokkal is. Minél nagyobb az ábrázolt személy a lapon annál fontosabb a gyermek számára.

A rajzon lévő személyek méreténél még azt meg lehet figyelni, hogy ha az ábrázolt alakok nagyon aprók, akkor a gyerek szoronghat valamitől.  Ugyanakkor ha szinte az egész lapot elfoglalják, akkor a gyereknek több szeretetre van szüksége, több odafigyelést, érzelmet szeretne.

Ha gyakran a lerajzolt családtagok végtagok nélkül kerülnek ábrázolásra, akkor a gyerek lelki diszharmóniában lehet, nem érzi magát érzelmileg biztonságban. Ha a kezek és lábak teljesen, hiánytalanul vannak ábrázolva akkor lelkileg kiegyensúlyozott.  A felfelé nyúló karok egyfajta segítségkérésre utalnak, vagyis több szülői szeretetre, figyelemre vágyik a gyermek.

 

Színek a családrajz elemzése során

 

Ha a családrajz szépen van kiszínezve, nem ment ki a vonalakból, akkor szófogadó gyermekről beszélünk, aki szeretne megfelelni a szülői elvárásoknak, valamint pozitív gondolkodású. Amennyiben nem marad a színezés a vonalakon belül, akkor hajlamos lehet a szabályokat figyelmen kívül hagyni.

Minél részletesebben van kidolgozva az adott családtag, annál inkább kötődik hozzá a gyermek érzelmileg.

A gyermekrajzon lévő színek elemzéséről ide kattintva további cikkünket olvashatja el.

Fontos, hogy bármilyen családrajzot is készítsen csemeténk mindig dicsérjük, bátorítsuk őt! Soha ne egyetlen rajzból próbáljunk meg kiolvasni dolgokat, mert téves következtetéseket vonhatunk le.

Ha valamit nem értünk gyermekünk rajzán, beszéljük meg vele a kis alkotását, mondja el, mit is gondolt akkor, amikor azt rajzolta.

Reméljük Ön is hasznosnak találta a családrajz elemzésről készült bejegyzésünket.

További szülőknek szóló tartalmat ide klikkelve olvashat.

 

Gyermekkel vagyok

Exit mobile version