Finommotorika fejlesztése otthon
Nyilván Ön is sokszor találkozott már szülőként azzal a kifejezéssel, hogy finommotorika, illetve finommotorika fejlesztése. Mit is takarnak ezek a kifejezések? A finommotorika a kezek, az ujjak, lábujjak kicsi, apró koordinált mozgását jelentik.
Ezeknek a készségeknek a fejlesztésével a gyermek képes lesz olyan fontos feladatokat elvégezni, mint például az írás, vagy az önellátás. Nagyon fontos tehát a mozgásfejlődés szempontjából a finommotorika fejlesztése.
A finommotoros készség/képesség hatékonysága jelentősen befolyásolja a feladat eredményét és a feladat végrehajtásának sebességét. A finommotorikus képességeket az óvodákban gyakorolják a kicsik, azonban ezen képességek fejleszthetőek otthon is.
Nézzünk néhány játékos gyakorlatot, melyben a gyermekek nemcsak örömüket lelik, hanem fejlesztik is ezt a képességüket
- Nagyon jól erősíti, fejleszti a kézügyességet a gyurmázás, a gyurma nyomkodása.
- Ha a gyermeket hagyjuk, hogy ujjaival fessen a szem-kéz koordinációja is fejlődik ezen játékos tevékenység során.
- Az otthoni háztartásban megtalálható szemöldök csipesz, ruhacsipesz, mellyel a gyermek a pici kis formákat, gyöngyöket veszi fel a tálkából, asztalról a hüvelyk-mutató-középsőujjak segítségével a legfontosabbak a ceruzafogásnál.
- Szintén a háztartásokban fellelhető a száraztészta, vagy bab, borsó (termények), melyekből egy cérnára felfűzve nyaklánc, karkötő készíthető. Az összevegyített termények különválogatása a hüvelyk-mutató-középsőujjak használatával szintén a finommotorikát fejlesztik.
- Az ujjak mellett a csuklót is erősíti, ha ollóval (gyermekolló) vág, nyír ki különböző formákat papírból gyermekünk. Az teljesen mindegy, hogy kicsi vagy nagy formákat vág ki és azok mennyire sikerülnek jól, a lényeg, hogy vágjon az ollóval annyit, amennyit csak szeretne.
- Minden gyermek szeret legózni legyen az kicsi vagy nagy. A lego apró darabjainak összerakása kiváló módja a finommotorika fejlesztésének, ezenkívül fejleszti a kreativitást , a szem-kéz koordinációt is.
A melegebb, nyári időszakban a szabadban a talicskázás, ping-pong, jenga, tollaslabda, frizbi, bowling, stb. szabadtéri játékok a nagyobb gyermekek mozgásfejlődését erősíthetjük.
Fentieken túl számtalan fejlesztő mondóka áll rendelkezésünkre a mozgásfejlődés elősegítése céljából honlapunkon, melyeket ide kattintva tekinthet meg.
Reméljük Önnek is tudtunk egy kis segítséget nyújtani abban, hogy otthon is fejleszthető legyen gyermekénél a finommotorika.
További szülőknek szóló tartalmat ide klikkelve olvashat.